Logo

Węglowodany po treningu

Częstym błędem po treningu jest spożywanie samego białka lub nie spożywania posiłku w ogóle. Węglowodany, czyli cukry, są ważnym źródłem energii, stanowią główny element naszej diety – stanowią przynajmniej 50% naszego posiłku. Po wysiłku fizycznym ważne jest dostarczenie organizmowi porcji węglowodanów o wysokim IG. Podczas spożycia węglowodanów poziom insuliny w organizmie podnosi się bardzo szybko.Insulina odpowiada za procesy anaboliczne (procesy budowy) – jednym z nich jest odkładanie niewykorzystanej glukozy w postaci zapasów glikogenu do mięśni i wątroby. Glikogen ulega rozpadowi w glukozę w odpowiedzi na uwolnienie przez trzustkę hormonu glukagonu, by dostarczyć dodatkową energię dla organizmu w razie potrzeby, czyli np. w trakcie wysiłku fizycznego.

Po treningu zachodzi katabolizm mięśni i tracimy dużo glikogenu. Niedostarczone węglowodany po treningu negatywnie wpłyną na kolejny dzień pełen wysiłku. Ponieważ “magazyny” w mięśniach nie zostały uzupełnione glikogenem, nie będziemy mieć odpowiedniego poziomu energii i może nastąpić zakwaszenie mięśni i obolałość potreningowa. Zaraz po treningu otwiera się tzw. okno anaboliczne – jest to krótki czas, w którym organizm przetwarza dostarczone mu pożywienie w bardziej szczególny sposób – substancje budulcowe i energetyczne są intensywnie wchłaniane i najefektywniej wykorzystywane. Są to 2-3 godziny zaraz po wysiłku, a pierwsza godzina jest kluczowa. Procesy anaboliczne są związane z ogólnym wzrostem ciała (jego masy i rozmiarów), dzięki nim możliwy jest np. wzrost masy mięśni. Dlatego korzystanie w odpowiedni sposób z kilku godzin działania okna anabolicznego pozwoli na rzeczywisty wzrost formy i siły. W ten sposób pozostajemy w dobrym zdrowiu.

Dostarczając organizmowi zaraz po treningu płyny, elektrolity oraz węglowodany z wysokim IG sprawiamy, że szybko przechodzi ze stanu katabolicznego w stan regeneracji. Zjadając później dodatkowo posiłek z białkiem będziemy mieć rzeczywiste korzyści z intensywnego treningu. Ponieważ potrzebujemy również budulca, trzeba dostarczyć dla organizmu także wartościowego białka w kolejnym posiłku (białka są są wchłaniane wolniej niż węglowodany). Należy regularnie dbać o uzupełnianie “magazynu” glikogenu w mięśniach  treningi mogły być efektywne.

Skontaktuj się z nami

Wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy

Kontakt


sklep@diabetyk24.pl
+48 22 464 86 86
www.diabetyk24.pl