Glukoza po treningu
Glukoza jest kluczowym źródłem energii dla naszego organizmu, jest zawsze dostarczana tam gdzie jest najbardziej potrzebna. Pełni bardzo istotną rolę, ponieważ jest materiałem energetycznym dla mózgu. To łatwo przyswajalny cukier prosty, który jest podstawową jednostką cukrową węglowodanów złożonych. Znaczne ilości glukozy znajdują się w owocach.
Glukoza po treningu jest bardzo ważnym elementem potrzebnym do zachowania dobrego samopoczucia. Uzupełnienie jedynie płynów i elektrolitów nie jest wystarczające. Dostarczenie organizmowi węglowodanów pozwala na uruchamianie procesów regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. Glukoza wywołuje odpowiedź hormonu insuliny, który odpowiada za wprowadzanie jej do komórek by mogły pobrać energię. Oprócz tego insulina zajmuje się również odkładaniem glukozy do mięśni gdzie jest przechowywana w postaci glikogenu (taki magazyn znajduje się również w wątrobie).
Gdy wykonujemy wysiłek i spada poziom glukozy we krwi, trzustka uwalnia hormon glukagonu by glikogen uległ rozpadowi w glukozę i komórki mogły otrzymać dodatkową porcję energii. W ten sposób tracimy glikogen. Nieuzupełnienie “magazynu” w mięśniach ma swoje konsekwencje przy kolejnych treningach – poziom energii nie jest wystarczający, mięśnie ulegają zakwaszeniu, pojawia się obolałość potreningowa. Aby organizm dobrze funkcjonował, zapasy w “magazynie” powinny być regularnie uzupełniane w odpowiednim czasie. Przez okres 2-3 godzin po treningu organizm intensywnie wchłania i przetwarza substancje energetyczne i budulcowe z pożywienia (tzw. okno anaboliczne), dlatego tak ważne jest dostarczenie mu glukozy w postaci węglowodanów o wysokim IG. Najefektywniejsze będzie spożycie węglowodanów w pierwszej godzinie od zakończenia wysiłku fizycznego. Pozwala to na szybką regeneracje oraz utrzymanie, a wręcz wzrost dobrej formy. Glukoza pełni kluczową rolę w treningu, a dodatkowo połączona z późniejszym posiłkiem białkowym (który dostarczy budulca), da spektakularne efekty.