Logo

Wiesz co jest potrzebne Twojej głowie do myślenia?

Energia w centrum uwagi

Każdy żywy organizm potrzebuje energii – żaden nie potrafi wytwarzać jej samodzielnie i musi być dostarczona z zewnątrz. Ludzie zaspokajają swoją potrzebę na energię spożywając codzienne posiłki. Jeżeli chcemy używać tej energii podczas fizycznego lub umysłowego wysiłku w świadomy sposób, powinniśmy zrozumieć, jak nasz organizm przekształca jedzenie w energię. Węglowodany, a zwłaszcza glukoza (znana też jako dekstroza), grają kluczową rolę w tym procesie.

#

Nasz mózg: elektrownia potrzebująca paliwa

Mózg to organ zużywający najwięcej energii w całym ludzkim ciele. Ciężko uwierzyć, że nasz mózg – ważący około 3% masy ludzkiego ciała – spala tak znaczne ilości paliwa. To dlatego, że jest centrum zarządzania i centrum zdolności poznawczych dla ludzkiego organizmu i potrafi radzić sobie z wielką liczbą zadań jednocześnie. Porównując mózg do komputera, zarządza on 10 trylionami (to 1 i 13 zer) analogowych kalkulacji na sekundę. By uporać się z tak wielką ilością pracy, ta unikatowa elektrownia zawsze potrzebuje dostatecznego zaopatrzenia w paliwo.

#

Czysta glukoza szybciej dostarcza energii mózgowi, zapewniając wzmocnienie zdolności poznawczych

Produkty z dekstrozą

Glukoza: eliksir życia dla mózgu

Pośród całej tej aktywności mózg zapewnia sobie bardzo specyficzny luksus – dla zaspokajania swoich potrzeb energetycznych preferuje glukozę. A potrzeby te są niemałe: mózg potrzebuje więcej niż połowy glukozy obecnej w organizmie. W sytuacjach stresowych, kiedy aktywność mózgu rośnie, mózg może przejąć nawet więcej dostępnej glukozy, aż do 90 procent.  Takie wzrosty zapotrzebowania występują, gdy żąda się od mózgu pełnej wydajności, jak podczas trudnego egzaminu.

Sam mózg nie potrafi odłożyć nawet najmniejszych zasobów glukozy. Jedyne źródła z jakich może czerpać to krew i zapasy przechowywane w wątrobie.

Mięśnie: główny konkurent

Mięśnie są największym konkurentem mózgu w zużyciu glukozy. Podczas wysiłku fizycznego ich zapotrzebowanie na glukozę gwałtownie rośnie. W przeciwieństwie do mózgu potrafią odkładać pewną ilość glukozy w specjalnej formie, ale jedynie dla własnego użytku.

#

Glukoza: najistotniejszy z węglowodanów

Węglowodany są ważną częścią naszej diety. W naszej kulturze od 40 do 55 % energii pochodzi z węglowodanów, pozostała część dostarczana jest przez tłuszcze i białka. To znaczy, że węglowodany są głównym elementem naszej diety.

Węglowodany są przyswajane nadzwyczaj szybko w postaci prostej – monosacharydu znanego także jako glukoza lub dekstroza. W wielu pokarmach glukoza nie jest jednak obecna w tej niezwiązanej, łatwo przyswajalnej postaci, a właśnie w złożonych strukturach. „Złożone” znaczy, że poszczególne elementy są połączone razem w pary lub dłuższe łańcuchy. W tych przypadkach mówimy o wielocukrach. Ta kategoria zawiera cukry tak zróżnicowane, jak maltoza, cukier buraczany czy skrobia.

#

Mózg potrzebuje wielkich ilości energii. Jej ulubione źródło? Glukoza.

Produkty z glukozą

Powstawanie energii

Węglowodany, które zjadamy są rozkładane podczas trawienia na pojedyncze elementy – podstawowym produktem tego procesu jest glukoza. Jednak ten proces wymaga czasu. Glukoza podróżuje dalej do krwiobiegu poprzez jelito cienkie. Stamtąd pojawia się w postaci glukozy we krwi i jest transportowana do komórek, które przekształcają ją na energię. Dopiero na tym etapie dostępna jest dla mózgu i mięśni.

 

Glukoza, która nie zostanie od razu zużyta jest magazynowana w komórkach mięśniowych i wątrobie w specjalnej postaci zwanej glikogenem.

Glukoza szybko dostarczana jest do miejsc, w których jest potrzebna.
Jeżeli glukoza zostanie dostarczona w czystej postaci, może swobodnie przedostać się prosto do krwi, przez ścianę jelita, już po kilku minutach od spożycia.

Udowodnione naukowo

Wśród pokarmów jakie zwykle spożywamy, gdy mamy do czynienia z nagłym zapotrzebowaniem energetycznym glukoza jest jednym z najszybciej przyswajalnych źródeł energii. By udowodnić ten fakt Instytut Sportu i Nauk Sportowych na wydziale żywienia na Uniwersytecie we Fryburgu porównał indeks glikemiczny glukozy i innych pokarmów w tym bananów.

Glukoza kontra banan
W teście przeprowadzonym zgodnie z niemieckimi standardami (DIN) badanym podano tabletki z czystą glukozą lub banany z taką samą zawartością węglowodanów. Wzrost poziomu glukozy we krwi był mierzony po 5 minutach.

Wyniki były statystycznie istotne: w tak krótkim czasie poziom cukru we krwi badanych, którzy spożyli glukozę, wzrósł średnio o 20%. U osób, które zjadły banany, wzrost ten wynosił jedynie ok. 5%. To dowiodło, że glukoza podnosi cukier 4 razy szybciej niż banany. Nawet 30 minut później, osoby, które spożyły glukozę nadal miały znacząco wyższy poziom cukru we krwi. Mediana wzrostu dla grupy spożywającej glukozę wynosiła prawie 80%, a jedynie połowę tego (prawie 40%) dla grupy, która spożyła banany.

 

#

Cukrzyca: zagrożenia i wsparcie

Osoby chore na cukrzycę – chorobę gospodarki węglowodanów – cierpią na upośledzenie funkcjonowania insuliny. Albo insulina nie jest już zdolna dostarczyć glukozy z krwi do komórek, albo trzustka nie produkuje dość insuliny. W obu przypadkach glukoza w krwi przestaje działać jak powinna. Czasem możliwe jest przeciwdziałanie cukrzycy zdrowszym trybem życia, który normuje poziom cukru we krwi pacjenta.

Ryzyko hipoglikemii
Jednak zwłaszcza gdy leki okazują się konieczne do kontroli poziomu cukru we krwi pacjenta, staje on przed podwyższonym ryzykiem hipoglikemii. To najczęstszy efekt uboczny terapii insulinowej. Ten proces jest szybki i często pozostaje niezauważony przez chorego: nagle we krwi pacjenta pojawia się nadmiar insuliny, a cukier transportowany jest do komórek nadmiernie szybko. W efekcie poziom cukru we krwi pacjenta spada niebezpiecznie nisko. Kiedy mózg przestaje otrzymywać wystarczającą ilość cukru glukoza jest gwałtownie potrzebna.

Zjedz, dopiero potem mierz
Wszystko to znaczy, że w każdym przypadku niskiego cukru priorytetem jest działanie nie pomiar, najlepiej poprzez spożycie węglowodanów w najczystszej postaci – glukozy. Ta forma cukru jest najlepszym wyborem, gdy pomoc jest potrzebna natychmiast, ponieważ glukoza dostarczana jest szybko do miejsca, w którym jest potrzebna. Czysta glukoza dostaje się bezpośrednio do krwi, podnosząc poziom cukru w ciągu minut.

Glukoza pomoc pierwszego wyboru
Wszyscy diabetycy powinni nosić przy sobie jakąś formę glukozy: w kieszeni, torebce czy trzymać ją na szafce nocnej, by być gotowym na pierwsze sygnały hipoglikemii.

Skontaktuj się z nami

Wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy

Kontakt


sklep@diabetyk24.pl
+48 22 464 86 86
www.diabetyk24.pl